Few Clouds

17°C

Kołobrzeg

6 lipca 2022    |    Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa
6 lipca 2022    
    Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

Reminiscencje z półwiecza diecezji

W tym roku diecezja koszalińsko-kołobrzeska obchodzi 50-lecie swojego powstania. 28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI bullą „Episcopore Poloniae coetus” zreorganizował polską organizację kościelną, która odpowiadała znormalizowanym stosunkom polsko-niemieckim. Kolejną pracę, poświęconą tematyce powstania i funkcjonowania tutejszej diecezji, wydał ks. prof. dr hab. Lech Bończa-Bystrzycki.

„Reminiscencje z 50 lat diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (1972-2022)” to wspomnienia z ważnych dla diecezji wydarzeń związanych z czterema historycznymi obiektami sakralnymi: katedrą w Koszalinie, Bazyliką Mariacką w Kołobrzegu, sanktuarium w Skrzatuszu i kościołem pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku. Autor doskonale porusza się w opisywanych przez siebie zagadnieniach jako historyk sztuki i historyk, od początku istnienia diecezji zajmujący się tematyką sakralną obszaru, który ona obejmowała.

Jeśli idzie o katedrę koszalińską i bazylikę kołobrzeską, autor nawiązuje do ich historii przedwojennej, ale skupia się na tych działaniach, które były realizowane już w czasach polskich, ze szczególnym naciskiem na okres po 1972 roku. I tak, omawia zagadnienia związane z remontem i inwestycjami realizowanymi w kolejnych latach w katedrze. W Kołobrzegu, w skondensowany sposób opisuje proces jej odbudowy, a następnie prowadzonych remontów. Dodatkowo, opisuje dzieła sztuki, które zdobią jej wnętrze. Szeroko omówione zostały dzieje sanktuarium skrzatuskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tamtejszej piety, ale nie tylko, bo szczegółowo opisał dzieła sztuki z tej świątyni i ich historię. Nieco inaczej rozłożone zostały akcenty w opisie kościoła Św. Maksymiliana Kolbe, który był pierwszą nową świątynią zbudowaną po powołaniu diecezji.

Na podstawie historii trzech kościołów z najważniejszych miast diecezji, a także jej największego sanktuarium, ks. prof. Lech Bończa-Bystrzycki prezentuje ważne dokonania młodej lokalnej administracji kościelnej na Pomorzu Środkowym.

Robert Dziemba

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama