Clear Sky

29°C

Kołobrzeg

13 sierpnia 2022    |    Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
13 sierpnia 2022    
    Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Wzrasta liczba bezdomnych  - problem nie do rozwiązania?

Coraz więcej bezdomnych pojawia się na ulicach Kołobrzegu. Problem ten nasila się podczas sezonu wakacyjnego. Bezdomność w Kołobrzegu to kwestia wielowymiarowa. Osoby w kryzysie wybierają nasze miasto ze względu na dużą liczbę turystów, a co za tym idzie duże prawdopodobieństwo tego, że ktoś się nad nimi „zlituje”. Wybierają też możliwie najbardziej oblegane miejsce - bardzo często Skwer Pionierów, sklepy wielkopowierzchniowe np. na Wojska Polskiego czy okolice deptaku i mola. Doraźna pomoc osobie bezdomnej to żadna pomoc - tylko utrzymuje ją w kryzysie. Miasto, ale też państwo, nie proponuje żadnej systemowej pomocy. Tłumy bezdomnych przy Galerii Molo są mało estetyczną wizytówką Kołobrzegu - okropny odór i smród odrzucają już na starcie i utrzymują się jeszcze długo. Tak jak świadomość tego, że miasto nie ma na ten okropny problem pomysłu. Straż Miejska policzyła dla naszej redakcji ilość interwencji do osób bezdomnych było ich prawie 90 od początku roku. Wielu z nich jest doskonale znanym strażnikom i policjantom. Jedyne co mogą oni wtedy zrobić to wezwać pogotowie, które przewiezie takiego pacjenta na izbę do szpitala i tam taki "pacjent" wytrzeźwieje i wróci z powrotem na ulicę.

Sporo interwencji ma miejsce przy Biedronce na Wojska Polskiego, tam bezdomni spożywają alkohol i oddają mocz albo w krzaki albo pod balkonami mieszkańców. Co dalej z takim bezdomnym zrobić? Osoba potrzebująca pomocy musi zgodzić się na udzielenie wsparcia. Jeśli tego nie zrobi, instytucje miejskie, państwowe i pozarządowe pozostaną bezradne. Dotyczy to m.in. miejsca w ośrodku noclegowym. Osoba bezdomna musi dostosować się do jego warunków i m.in. pozostać trzeźwa. W naszym mieście występuje problem tzw. żebrających sezonowych, którzy przyjeżdżają do miasta w okresie letnim i korzystają ze zwiększonej liczby turystów.  W sytuacji zagrożenia nie wahajmy się wezwać Straży Miejskiej 986 lub policji 112.

Czy radni kiedykolwiek dyskutowali o tym problemie czy jest to problem niezauważalny?

Na zdjęciu wprowadzającym jedna z kilku interwencji Strażników Miejskich, wezwanych do bezdomnego poruszającego się na wózku inwalidzkim niedaleko molo. Mężczyzna został przewieziony w sobotę do szpitala, niestety w wyniku zaawansowanych chorób i otwartych ran zmarł w szpitalu.

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama