Scattered Clouds

15°C

Kołobrzeg

12 sierpnia 2022    |    Imieniny: Klara, Lech, Julian
12 sierpnia 2022    
    Imieniny: Klara, Lech, Julian

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna parafii

Sytuacja pandemiczna nie zostaje bez wpływu na kondycję kołobrzeskich kościołów. Widać to na danych z 2021 roku. Dla przykładu, w Parafii Mariackiej było zaledwie 11 ślubów i 55 chrztów. Za to mszy pogrzebowych odprawiono aż 287. Liczba parafian zmniejszyła się niemal pięciokrotnie. Podobne wyniki są również w innych kołobrzeskich parafiach, gdyż w Kołobrzegu było o wiele więcej pogrzebów niż urodzeń.

Mniejsza liczba usług przekłada się na zmniejszenie przychodów parafialnych i stypendiów dla księży. Do tego dochodzi mniejsza liczba wiernych na nabożeństwach. Choć ograniczenia epidemiczne nie są obecnie aż tak restrykcyjne dla kościołów, zwłaszcza tych większych, to jednak liczba wiernych uczestniczących w mszach spada. Nie bez znaczenia jest tu także wzrost kosztów parafii: podatki, ceny prądu i ciepła przekładają się na wzrost kosztów utrzymania, a jak zaznaczają proboszczowie, odpowiadają za to wszyscy wierni. Jedno jest pewne, to może być kolejny trudny rok w historii kościoła w Kołobrzegu.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama