Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

mirocice kołobrzeg

Miasto zamówiło opracowanie dotyczące zagrożeń kołobrzeskiej borowiny, a także sposobów jej ochrony. Tak czytamy o tym w przedmiotowym opracowaniu, które trafiło do radnych: "Zgodnie z przedmiotową umową celem opracowania jest wskazanie źródeł zasilania dokumentowanych złóż torfu leczniczego (borowiny) „Kołobrzeg I” (złoże południowe) i „Kołobrzeg II” (złoże północne) oraz ich zlewni, a także wskazanie zagrożeń oraz ewentualne wyznaczenie stref ochronnych złóż. (…)Ze względu na to, że podstawowy czynnik wpływający na istnienie i stan torfowiska (tu złoża borowiny) stanowi stabilność warunków wodnych wynikająca ze stałego zasilania wodami podziemnymi i powierzchniowymi, przeanalizowano i ustalono źródła zasilania złóż i ich zmiany w trakcie dotychczasowej eksploatacji od lat 70-tych XX wieku i możliwości ich zmian w przyszłości. Z drugiej strony dokonano analizy dotychczas wskazywanych w dokumentacjach geologicznych złożowych i hydrogeologicznych zagrożeń dla złoża ze strony czynników geogenicznych i antropogenicznych. Wskazano przy tym wpływy zagospodarowania przestrzennego na zagrożenie ilościowe i jakościowe złóż, określając przestrzenny ich zasięg przez wyznaczenie zlewni powierzchniowych dla cieków i spływu powierzchniowego oraz zlewni podziemnej dla wód zasilających złoża".

Opracowanie jest obszerne i niezwykle szczegółowe. Poniżej zamieszczamy wyciąg z najciekawszych informacji dotyczących sytuacji wokół kołobrzeskiej borowiny, wraz z odpowiedzią na pytanie, czy można na Mirocicach realizować inwestycje budowlane, co więcej, jakie są dla nie zagrożenia.

"Zabudowa mieszkaniowa sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla złóż „Kołobrzeg I” i „Kołobrzeg II”, zagrożenie stanowi gospodarka wodno - ściekowa związana z istnieniem takiej zabudowy w sąsiedztwie złóż borowiny. Zagrożenie dla złóż borowiny związane z zabudową mieszkaniową może zaistnieć w wyniku awarii przyłączy kanalizacyjnych (kanalizacja sanitarna i deszczowa), odprowadzania wód opadowych i roztopowych bezpośrednio na złoża, wykorzystywanie nawozów i środków ochrony roślin w przydomowych ogrodach.
Tereny rolne (grunty orne) znajdują się na wschód od złóż torfu leczniczego (borowiny) „Kołobrzeg I i II”, w granicach administracyjnych miasta Kołobrzeg (działka nr ewid. 3/7 obręb 15 m. Kołobrzeg) i gminy Kołobrzeg. Tereny wykorzystywane rolniczo stanowić mogą potencjalne zagrożenia dla gruntów jedynie w przypadku nie stosowania się do obowiązujących przepisów prawnych dotyczących stosowania dawek nawozów i używania środków ochrony roślin. Najważniejszym elementem działań ograniczającym przedostawanie się związków azotu do wód jest optymalizacja nawożenia czyli dostosowanie dawek nawozów (sztucznych i naturalnych) do rzeczywistych potrzeb oraz stosowane nawozów we właściwym czasie i w odpowiedni sposób. W przenawożeniu, jak również w nieodpowiednim użyciu środków ochrony roślin, należy upatrywać potencjalnego źródła skażeń wód powierzchniowych oraz poziomu gruntowego i przypowierzchniowego wód podziemnych.
b) Potencjalne ogniska zanieczyszczeń.
Potencjalnymi ogniskami zanieczyszczeń mogą być tereny projektowane pod zabudowę wydzielone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, jak również kierunki zagospodarowania przestrzennego przedstawione w „Studium …” zarówno granicach administracyjnych miasta jak i gminy Kołobrzeg.
1) Za tereny, które w wysokim stopniu mogą stanowić zagrożenie dla złóż borowiny należy uznać tereny objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego o nr KOG_11 oznaczone (UC, UW,P) - teren rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, teren zabudowy usług wielofunkcyjnych, w tym lokalizacji obiektów handlowych, gastronomii, rozrywki, turystyki, administracji, wystawienniczych, rzemiosła usługowego, teren składów i magazynów. Zagrożenie dla złóż borowiny związane jest z bezpośrednim sąsiedztwem planowanych terenów ze złożem „Kołobrzeg I”, jednak przy zachowaniu założeń z mpzp (rozwiązania dotyczące ścieków sanitarnych i kanalizacji deszczowej) jest niewielkie prawdopodobieństwo zanieczyszczenia złóż, chodź takiego nie można wykluczyć np. w wyniku awarii. Wysoki stopień zagrożenia tych terenów można uznać za kontrolowany.
2) Za tereny, które w niskim stopniu mogą stanowić zagrożenie dla złoża borowiny należy uznać tereny przeznaczone pod zabudowę rezydencjalną, jednorodzinną i wielorodzinną [10, 24]. Zabudowa ta sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla złóż „Kołobrzeg I” i „Kołobrzeg II”, zagrożenie stanowi gospodarka wodno - ściekowa związana z planowaniem takiej zabudowy w sąsiedztwie złóż borowiny. Główne zagrożenie z tych terenów zagospodarowania dla złóż borowiny stanowi odprowadzenie wód opadowych i roztopowych. Przyjmuje się, że w większości będzie ono realizowane przez infiltrację do gruntu i poziomu przypowierzchniowego z ewentualnym wykonaniem zbiorników podczyszczających (odstojniki, separatory) i odprowadzeniem do rowów melioracyjnych.
3) Za tereny, które nie stanowią zagrożenia dla złóż borowiny zaliczono tereny wyłączone z zabudowy, tereny zieleni parkowej, zieleni izolacyjnej, tereny leśne i przeznaczone pod zalesienia. Do tych terenów należą również tereny rolne i leśne gminy Kołobrzeg, Ustronie Morskie i Dygowo, będącymi obszarami infiltracji wód do poziomu międzyglinowego czwartorzędu, których bazę drenażu stanowi pradolina zajęta przez przedmiotowe złoża torfu leczniczego (borowiny).

Obecne i projektowane zagospodarowanie przestrzenne nie wpłynie negatywnie na złoża borowiny „Kołobrzeg I i II” jeśli zostanie uregulowana gospodarka wodno-ściekowa oraz wprowadzone zostaną ograniczenia w obszarze ochrony pośredniej złóż. W obszarze ochrony pośredniej złóż borowiny „Kołobrzeg I i II” proponuje się wprowadzenie następujących nakazów, zakazów lub zaleceń:
1. Nakaz odprowadzenia ścieków komunalnych do oczyszczalni przez zbiorową sieć kanalizacji sanitarnej.
2. Nakaz odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z terenów przeznaczonych do zabudowy mieszkaniowej oraz magazynowo – handlowej, dróg i parkingów do kanalizacji deszczowej lub po wcześniejszym podczyszczeniu do wybranych rowów melioracyjnych. Aktualnie z terenów w obszarze ochrony pośredniej istnieje spływ wód opadowych i roztopowych do rowów melioracyjnych w obniżeniu dolinnym zajętym przez złoże. Spływ ten powinien być uporządkowany i zorganizowany przy przejęciu ukierunkowanego odprowadzenia podczyszczonych wód opadowych i roztopowych z terenów przeznaczonych do zabudowy mieszkaniowej i magazynowo – handlowej orazdróg i parkingów:
- z terenów projektowanej zabudowy mieszkaniowej z części SE działki nr 4 obręb20 m. Kołobrzeg do rowów R-16 na złożu „Kołobrzeg I” i R-10 na złożu „Kołobrzeg II” lub wykonanie rowu przy wschodniej granicy złóż,
- z terenów Kądzielna i osiedla Magnolia do rowów R-16 na złożu „Kołobrzeg I” i R-10 na złożu „Kołobrzeg II” lub wykonanie nowego rowu przy wschodniej granicy złóż.
3. Nakaz modernizacji istniejących rowów melioracyjnych, oczyszczenie ich oraz cykliczna konserwacja, ewentualna przebudowa lub wykonanie nowego rowu melioracyjnego przy wschodniej i zachodniej granicy złóż z zachowaniem kierunku odpływu.
4. Występujące w obszarze ochrony pośredniej tereny zieleni parkowej, tereny leśne lub tereny przeznaczone pod zalesienia w obszarze miasta Kołobrzeg należy zachować lub w miarę możliwości je powiększyć, gdyż są to obszary infiltracji wód do poziomu międzyglinowego zasilającego złoża „Kołobrzeg I i II”.
5. Zakaz lokalizowania nowych ujęć wód podziemnych, zasilanie w wodę z miejskiej sieci wodociągowej; Zakaz ten ma na celu ochronę ilościową wód podziemnych zasilających złoża borowiny. Nowe ujęcia wód podziemnych powodowałyby zmniejszenie zasilania złóż borowiny wodami podziemnymi, a tym samym obniżenie poziomu wód na złożach.
6. Zakaz stosowania nawozów i środków ochrony roślin, które według zezwolenia na ich wprowadzenie do obrotu zaklasyfikowano jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia człowieka, organizmów wodnych lub środowiska; Zakaz wprowadza się celem uniknięcia degradacji jakości borowiny przez środki ochrony roślin, pestycydy i inne substancje, gdyż zanieczyszczenie tymi substancjami jest trwałe, a co za tym idzie nieodwracalne. Należy wprowadzić optymalizację nawożenia czyli dostosowanie dawek nawozów i środków ochrony roślin do rzeczywistych potrzeb oraz stosowanie nawozów we właściwym czasie i w odpowiedni sposób, w dawkach ustalonych w obowiązujących ustawach i rozporządzeniach. Przestrzeganie obowiązujących przepisów zminimalizuje prawdopodobieństwo zanieczyszczenia wód gruntowych.
7. Zakaz lokalizowania magazynów produktów ropopochodnych oraz innych substancji, a także rurociągów do ich transportu. Stacje paliw płynnych jak i bazy wyposażone są zazwyczaj w podziemne zbiorniki do magazynowania paliw. Tak samo pod ziemią znajdują się rurociągi do ich rozprowadzania. W przypadku jakiekolwiek awarii, paliwa te zanieczyszczą wody gruntowe. Zanieczyszczenie tymi substancjami nie jest proste do usunięcia. Jest drogie i długotrwałe. Z uwagi na fakt, że ropopochodne w swej migracji wykorzystują uprzywilejowane drogi przepływu zanieczyszczenie złóż borowiny może nastąpić bardzo szybko. Stąd całkowity zakaz lokalizowania tych obiektów jest konieczny.
8. Zakaz mycia pojazdów mechanicznych.
Użyte środki chemiczne wraz z detergentami bezpośrednio przedostają się do wód, a następnie do złóż borowiny. Poza dostarczaniem do wód wspomnianych środków używanych do mycia, dostarczane są również inne zanieczyszczenia np. substancje ropopochodne.
9. Zakaz urządzania parkingów, z wyjątkiem parkingów posiadających utwardzoną nawierzchnię, uniemożliwiającą przedostawanie się wód opadowych lub roztopowych do poziomów wodonośnych zasilających złoża borowiny. Parkingi z utwardzoną nawierzchnią muszą być wyposażone w systemy podczyszczające i odprowadzające wody opadowe i roztopowe. Poprzez wprowadzenie tego zakazu wyeliminuje się potencjalne źródła zanieczyszczenia gruntu i wód jakimi mogą być parkujące niesprawne środki transportowe z wyciekającymi płynami eksploatacyjnymi i paliwem".

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama