Few Clouds

17°C

Kołobrzeg

6 lipca 2022    |    Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa
6 lipca 2022    
    Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

20 urodziny kołobrzeskich zapasów

Byłem przy narodzinach UKS Zapasy Kołobrzeg. Pewnego dnia w 2002 r. zadzwonił do mnie Andrzej Szwenk, mój kolega z ławy szkolnej oraz z zapaśniczej maty. Poprosił mnie abym pomógł Włodkowi Olejnikowi w utworzeniu nowego klubu zapaśniczego w Kołobrzegu. Chętnie się na to zgodziłem, bo zapasy po koszykówce to moja druga pasja sportowa i w latach 1967-1969 odniosłem kilka znaczących sukcesów na matach. Znacznie większe osiągnięcia miał Andrzej Szwenk, gdyż przez całe swoje dorosłe życie pozostawał przy zapasach. Pod jego przywództwem Białogardzkie zapasy stały się prawdziwą potęgą. Niestety Andrzej już nie żyje, ale o jego pozycji może świadczyć fakt, że jego imieniem nazwano rondo w Białogardzie. Włodek Olejnik okazał się  nie tylko bardzo sympatycznym człowiekiem ale również świetnym organizatorem i znakomitym trenerem.

Rozpoczęliśmy od spraw formalnych, tj. napisałem statut klubu  oraz doprowadziłem do jego zarejestrowania. W tym czasie Włodek chodził po szkołach, opowiadał o zapasach i zapisywał pierwszych chętnych. Początki zazwyczaj bywają trudne i tak było w tym przypadku. Na finansowanie z budżetu miasta można było liczyć dopiero po pełnym roku działalności, a potrzeby były ogromne. Podstawą była mata, a jej koszt na możliwości młodego klubu był niewiarygodnie wysoki. Włodkowi udało się zdobyć środki i mogły ruszyć pierwsze treningi. Dbałem o sprawy prawne, pisałem różne pisma i zorganizowałem pierwsze zebranie na którym powołano władze klubu. Wśród młodzieży był ogromny entuzjazm, bo Włodek Olejnik to gwiazda polskich zapasów, wielokrotny Mistrz Polski i medalista mistrzostw europy. Miał on również niezwykły dar przekazywania swojej wiedzy młodym adeptom zapasów.

Nikt tego dokładnie nie policzył ale przez 20 lat przez matę UKS Zapasy Kołobrzeg przewinęło się ponad 1 000 zawodników. Oznacza to, że co najmniej tyle osób w Kołobrzegu zna się na zapasach i lubi ten sport. Klub dochował się wielu zawodników, którzy osiągali znaczące sukcesy. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o Ryszardzie Machmudow i Ryszardzie Rydzewskim, którzy wielokrotnie reprezentowali barwy Polski i uczestniczyli w zawodach rangi mistrzowskiej. Lista utytułowanych zawodników jest bardzo długa, a dla przykładu należy wymienić Piotra Grzyba, Kamila Kostrubiec, Huberta Przedwolskiego, Dawida Przedwolskiego, Nikodema Ziołkowskiego i wielu wielu innych. W ostatnich latach duże zasługi dla klubu położył trener Adam Bieńkowski.

Klub wielokrotnie organizował różne zawody, które cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Od 1 do 3 kwietnia 2022 r. w Kołobrzegu odbył się II Puchar Polski kadetów w zapasach w stylu wolnym i zapasach kobiet. Zawody te zgromadziły ponad 300 młodych uczestników. Byłem i widziałem, emocje były szalone, a większość walk prowadzona była na bardzo wysokim, technicznym poziomie. Z Kołobrzeżan najlepszy wynik uzyskał Patryk Mirecki, który zajął 3 miejsce. Zapasy w  stylu wolnym są bardzo widowiskowym sportem. Mam nadzieję, że widać to na zdjęciach, które wykonałem.

Edward Stępień

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama